מן הפסיקה: "סרטן הערמונית נקבע כמחלת מקצוע"

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מן הפסיקה: "סרטן הערמונית נקבע כמחלת מקצוע"

חשיפה לחומרים מסרטנים במהלך העבודה: מחקרים עולמיים קובעים כי חומרים שגורמים לממאירות עלולים להימצא במקומותמן הפסיקה: "סרטן הערמונית נקבע כמחלת מקצוע" עבודה. מדובר למשל על חומרים כימיים, פליטות של בעירה, קרינה, וכולי. מחקרים אילו מוכיחים את הקשר בין עבודה בסביבת חומרים מסרטנים אילו ובין התפרצות מחלת הסרטן, ומכאן ההכרה של הביטוח הלאומי במחלות אילו כמחלות מקצוע.

במקומות עבודה שבהם קיים חשש לחשיפה לחומרים מסרטנים במהלך העבודה, נדרשים העובדים להיות מוגנים באמצעי הגנה שמספק להם מקום עבודתם. לצערנו, לא תמיד נמצאים העובדים ממוגנים בפני החומרים המסוכנים הללו, ואז הם נחשפים באופן ממושך לגורמים מסרטנים.

מהי ההגדרה של מחלת מקצוע?

מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמת עקב העבודה ובשל תנאי העבודה. הביטוח הלאומי מכיר ברשימה של מחלות מקצוע ובהן מחלות ריאה, מחלות אורטופדיות, דלקתיות, וגם מחלות סרטן מסוימות אשר נגרמות עקב חומרים מסרטנים המצויים בסביבת העבודה, או עקב תנאי עבודה. הביטוח הלאומי אשר מכיר במחלות מקצוע, מזכה את התובע בזכויות ובקצבת נכות וגמלה חודשית.

האם מחלת הסרטן מוכרת כמחלת מקצוע?

גם ביטוח לאומי וגם בית המשפט הכירו במחלת סרטן בהיותה מחלת מקצוע או סוג של פגיעה בעבודה, לאחר שהוכח שהתובע עבד בסביבת חומרים קשים ומסוכנים.

מחלת הסרטן נחשבת על ידי ביטוח לאומי כמחלת מקצוע, כאשר היא רשומה ברשימת המחלות של הביטוח הלאומי, והוכח שנגרמה עקב חשיפה לחומרים ממאירים או לתנאי העבודה. במידה ומחלת סרטן מסוימת לא מופיעה ברשימה של מחלות מקצוע, אפשר לפנות לבית המשפט ולבקש לפסוק שהמחלה נגרמה בשל תנאי העבודה של התובע. במקרה כזה צריך להביא חוות דעת מומחה המוכיחה שהמחלה נגרמה עקב העבודה.

פסקי דין שיצאו מבתי הדין לעבודה, וחוות דעת רפואיות, הוכיחו, שמחלת הסרטן יכולה להתרחש אצל מי שנחשפו זמן רב לחומרים כימיים ורדיואקטיביים במשך עבודתם. כמו למשל אסבסט שגורם לסרטן ריאות אצל עובדים בבניה, רדיואקטיביות שגורמת ללוקמיה כתוצאה מרנטגן, סרטן עור שנגרם במקרים רבים בשל חשיפה לא מבוקרת של שעות רבות לשמש ללא הגנה, וכן סרטן הערמונית שהוכח כי הוא נגרם כתוצאה מסביבת בעירה של חומרים כימיים, עשן, פיח, ובין היתר סביבה בה עובדים עובדי חשמל, או כבאים.

מהפסיקה: בית הדין לעבודה הכיר בסרטן ערמונית כמחלת מקצוע

לבית הדין לעבודה הוגשה תביעה להכיר בתאונת עבודתו של התובע שעבד מעל 40 שנה ככבאי, ובמחלת סרטן הערמונית שאובחנה אצלו ב- 2007 – כמחלת מקצוע.

התובע עבד עם חומרים מסרטנים במשך העבודה, וחלה עקב כך בסרטן הערמונית. התובע פנה לביטוח הלאומי בבקשה להכיר במחלתו כמחלת מקצוע אשר פרצה עקב תנאי העבודה. הביטוח הלאומי סרב להכיר במחלה כמחלת מקצוע.

התובע פנה לבית המשפט בבקשה להכיר במחלה כמחלת מקצוע, או כתאונת עבודה. התובע טען שנחשף במהלך עבודתו לחומרים מסרטנים במסגרת כיבוי שרפות במקומות שונים, ובין היתר שרפות של מכוניות ומפעלים. נטען שהוא נחשף עקב כך באופן בלתי נמנע לחומרים מסרטנים כתוצאה מבעירה ובין היתר נחשף לעשן, גומי, פיח, צבעים, חומרי תעשיה, חומרים כימיים שונים, וכולי.

בית המשפט בחן האם קיים קשר סיבתי בין העבודה של התובע ככבאי, לבין סרטן הערמונית בו חלה

המומחה הרפואי קבע, שעל אף שהתובע מצוי בגיל שבו מחלה זו עלולה להיות שכיחה, תנאי עבודתו השוטפים היו בעלי פוטנציאל השפעה משמעותית לפרוץ המחלה אצלו.

המומחה הגדיר את מחלתו של התובע כמיקרוטראומה – כלומר אוסף של פגיעות קטנות כתוצאה מחשיפה לחומרים מסרטנים. חומרים מסרטנים אילו, פגעו באופן שוטף בתאי הגוף. מדובר בפגיעות זעירות חוזרות ונשנות במרקם הגנטי של התאים.

בית המשפט קבע שניתן להסיק כי קיים קשר סיבתי של 50% ויותר בין מחלתו של התובע ובין תנאי העבודה שלו. כמו כן במקרה זה לצורך קיומו של קשר סיבתי, מספיקה השפעה של 20% מתנאי העבודה הללו על התפרצות סרטן הערמונית.

נקבע שעל הביטוח הלאומי להכיר באירועי העבודה שגרמו לתובע, כתאונת עבודה ולהכיר במחלתו כמחלת מקצוע על פי החוק.

מה יש להוכיח על מנת שבטוח לאומי יכיר במחלה כמחלת מקצוע?

מי שחלה בסרטן וקיים ככל הנראה קשר בין המחלה לחשיפתו לחומרים מסרטנים מסוכנים במקום העבודה שלו, צריך להוכיח במסגרת תביעתו קשר סיבתי בין המחלה והתנאים במקום העבודה, וכי תנאי העבודה השפיעו על המחלה באופן משמעותי יותר מגורמים או סיבות אחרות.

מהן הזכויות של חולי סרטן שחלו בסרטן בשל תנאי עבודתם?

לאדם שחלה בסרטן והכירו במחלתו כמחלת מקצוע, זכאי לקבל מהביטוח הלאומי דמי פגיעה שהם 75% מהשכר ששולם לו לפני פרוץ המחלה. דמי הפגיעה משולמים עבור 3 חודשים ראשונים להיעדרותו מהעבודה.

כמו כן אם המבוטח סובל מנכות כתוצאה ממחלת הסרטן, הוא יקבל קצבת נכות על פי אחוזי הנכות שנקבעו לו בוועדה רפואית של הביטוח הלאומי.

במסגרת תביעה שמגישים לביטוח לאומי להכיר במחלת הסרטן כמחלת מקצוע, חשוב מאוד לאסוף את כל הניירת הרפואית הרלוונטית, וכמו כן לדאוג לחוות דעת של מומחה שיש בה כדי להעיד על הקשר שבין המחלה ותנאי העבודה.

אולי יעניין אותך גם:

רשלנות רפואית בטיפול בחולי סרטן – עילה לתביעה

הזכויות הרפואיות של חולי קרצינומה – כל המידע

זכויות רפואיות של חולי סרטן

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי