רשלנות רפואית בטיפול בחולים בסרטן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

5923549_xxlאין ספק שמדע הרפואה התקדם בעשורים האחרונים כפי שלא התקדם במשך מאות שנים. הכוונה היא לכך שהודות לקפיצת הדרך בתחומים טכנולוגיים שונים, כיום ניתן לבצע סוגים שונים של טיפולים שעד לפני זמן לא רב כל כך, היו בגדר מדע בדיוני ותו לא.

בין אם מדובר בהשתלה של איברים מלאכותיים המסוגלים לתפקד בצורה טובה יותר מהאיברים הטבעיים, בין אם מדובר בתרופות המסוגלות לטפל במחלות שבעבר נחשבו לקטלניות ובין אם מדובר בטיפולים המסוגלים להאריך את חייהם של חולים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא, אין ספק שמצבה של הרפואה מעולם לא היה טוב יותר.

עם זאת, ישנו דבר אחד שנותר ללא שינוי, המשותף לרפואה המודרנית ולרפואה כפי שהייתה לפני עשרות, מאות ואף אלפי שנים. הכוונה היא כמובן לגורם האנושי, הבלתי ניתן להחלפה נכון לכתיבת שורות אלה. זוהי למעשה יש שיאמרו גם נקודת התורפה של כל הטיפולים המודרניים באשר הם. כך למשל גם את מכשיר הלייזר החדיש והמתקדם ביותר, המסוגל לקלף שכבות מיקרוסקופיות מהקרנית של המטופל, עדיין מפעיל בן אנוש ומה יותר אנושי מלעשות טעויות?

מה היא רשלנות רפואית בטיפול בחולי סרטן?

כפי שוודאי אין צורך לעדכן אתכם, גם בתחום הרפואה האונקולוגית חלו התקדמויות רציניות ביותר בעשורים האחרונים. עם זאת, לא אחת גם כאשר מדובר בטיפול שלרוב עולה יפה, אין זה מן הנמנע שרשלנות רפואית תוביל להחמרת מצבו של המטופל ואפילו תעלה לו בחייו. להלן כמה דוגמאות לרשלנות רפואית בטיפולים אונקולוגיים:

  • מתן תרופה לא מתאימה – ישנם אינספור פרוטוקולים לטיפול בסוגי הגידולים השונים, כאשר ההחלטה על הפרוטוקול המתאים מתבססת על סוג הגידול, גילו של המטופל, דרגת ההתפשטות של הגידול, מצב בריאותו הכללי של המטופל ועוד. בחירה רשלנית של פרוטוקול טיפולי עלולה בהחלט לגרום להידרדרות מהירה במצבו של המטופל.
  • עיכוב בהתחלת הטיפול – בכל הקשור לרפואה האונקולוגית ישנו כלל אצבע פשוט ביותר, הרלוונטי כמעט לכל הגידולים הסרטניים, לפיו את הטיפול יש להתחיל כמה שיותר מוקדם. אי לכך, עיכובים במתן הטיפולים השונים עלולים בהחלט להוביל להתפשטות מואצת של הגידול ולסיבוכים קשים.
  • גרימת נזק בטיפול כתוצאה מרשלנות – לא אחת, גם כאשר הטיפול מבוצע בזמן וגם כאשר מתקבלת החלטה נכונה בנוגע לפרוטוקול הטיפולי, מתרחשים נזקים. כך לדוגמה ניתוח להסרת בלוטת התריס המבוצע במטופל הסובל מגידול סרטני בבלוטה, עלול להסתבך כתוצאה מרשלנות ולגרום לפגיעה במיתרי הקול, בכלי דם ראשי או בעצב הממוקם בסמוך לבלוטה.
  • רשלנות באבחון מחלת הסרטן – לעיתים לא קרובות אמנם, אבל גם זה קורה – רופא טועה באבחון מחלת הסרטן. ב-2016 אמיר פיי גוטמן, זמר ושחקן בישראל התבשר כי חלה בסרטן ונאלץ לבצע שורה של טיפולים כימותרפיים. עם התהליך, הלך אמיר פיי גוטמן למומחים שונים שטענו בתוקף שאינו חולה בסרטן עד שנתגלתה האמת – הוא חולה במחלה נדירה הנקראת קיקוצ'י, שהסימפטומים של המחלה זהים במהותה למחלת סרטן לימפומה. לאמיר פיי גוטמן היה מזל גדול ונדרש לכך גם לא מעט כסף כדי להגיע לאבחנה מדויקת. המסקנה המתבקשת היא שיכול להיות שיש חולים רבים שאולי מאובחנים לא נכונה בשל היעדר כסף ומשאבים לאבחון מדויק של המחלה.

כיצד ניתן להוכיח כי אכן התקיימה רשלנות רפואית בטיפול?

חשוב להבין כי לא כל מקרה שבו נגרם נזק למטופל הוא אכן תוצאה של רשלנות רפואית. כך למשל אם בניתוחים עסקינן, הרי שכל ניתוח באשר הוא עלול להסתבך וברוב המקרים מדובר בסיבוכים שלא ניתן היה למנוע. אי לכך, לא אחת גם אם המנתח פעל כשורה בהתאם לכל הפרוטוקולים המסודרים, אין זה מן הנמנע שהניתוח לא יעלה יפה ולא כתוצאה מרשלנות.

על מנת להוכיח כי הרופא התרשל בתפקידו, יש לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית של רופא מומחה. בחוות הדעת הרפואית על הרופא המומחה לפרט בנוגע להשתלשלות העניינים בטיפול בחולה. כך לדוגמה אם מדובר בניתוח, עליו לפרט בנוגע למהלך הניתוח, להצביע על הטעויות שבוצעו מתוך רשלנות ובנוסף עליו להביא סימוכין מהספרות הרפואית התומכים בטענתו.

  • בדיוק באותו האופן אם ישנו פרוטוקול מסודר המקובל בעולם הרפואה כבר שנים רבות לפיו יש לתת לחולה בסרטן הערמונית תרופה מסוג מסוים והרופא שהיה אמון על הטיפול בו בחר על דעת עצמו לנסות לתת לו תרופה אחרת, הרי שהרופא שכותב את חוות הדעת יכול לציין כי הרופא המטפל חרג מהפרוטוקולים המקובלים. בנוסף לכך, יש להוכיח כי למטופל אכן נגרם נזק, להעריך אותו באחוזי נכות ולבסוף יש לקשור את הנזק לרשלנות בקשר של סיבה ותוצאה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

זכויות חולי לימפומה: מביטוח לאומי דרך מס הכנסה ועד לזכויות מחברות הביטוח

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי