קרצינומה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קרצינומהקרצינומה היא הסוג השכיח ביותר של גידולים סרטניים בבני אדם, כאשר מקור הגידולים המוגדרים כקרצינומה, ברקמה המצפה איברים פנימיים או חיצוניים הנקראת רקמת אפיתל. אפיתל היא אחת מארבעת הרקמות המרכיבות את הגוף יחד עם רקמת עצב, רקמת חיבור ורקמת שריר.

הרקמה מורכבת מתאי אפיתל המסודרים בצפיפות רבה לפחות בשכבה אחת. כך לדוגמה השכבה החיצונית של העור הנקראת אפידרמיס, היא דוגמה טובה לאפיתל, כשבגדול תאי האפיתל הם בין התאים השכיחים ביותר בגופנו, מה שמסביר מדוע רוב הגידולים הסרטניים הם מסוג קרצינומה.

התאים המרכיבים את רקמת האפיתל מתחלקים באופן בלתי פוסק, אך קצב התחלופה אינו אחיד בין הרקמות השונות. כך לדוגמה הרקמה של המעי מתחלפת מדי שבוע, אך בבלוטות הגדולות התדירות נמוכה יותר באופן משמעותי. ברקמת הכבד למשל קצב התחלופה אינו אחיד כשהרקמה נוטה להתחלף בעיקר כשנגרם נזק חמור לכבד.

החלוקה הבלתי פוסקת של תאי האפיתל מאפשרת לרקמה להתחדש בצורה מתמדת, אך מטבע הדברים, תאים הנוטים להתחלק באופן בלתי פוסק, הם בדיוק התאים המועדים לפתח גידולים סרטניים. אי לכך, אין זה פלא שבמבוגרים החל מגיל 45 ואילך, יותר מתשעים אחוז מהגידולים הסרטניים מתפתחים מתאי אפיתל.

קרצינומה פחות שכיחה בקרב ילדים

קרצינומה כפי שציינו, שכיחה מאוד בקרב מבוגרים, אך גידולי קרצינומה נדירים ביותר בקרב ילדים. אחת מהסיבות להבדל בשכיחויות היא שגידולי קרצינומה מתפתחים כתוצאה מגירוי מסוים הגורם לפגיעה בחומר התורשתי בתאי האפיתל, אך גירוי זה אינו חד פעמי אלא גירוי הנבנה במשך שנים. הכוונה היא למשל לקרינת השמש, השפעת אסטרוגן על הרחם או רקמת השד, גירוי של מערכת העיכול ועוד. בסופו של דבר גורם הגירוי לתהליך ההתמרה הסרטנית בתהליך הנמשך שנים רבות ולכן בילדים אין לגירוי די זמן בשביל להתניע את התהליך.

היכן מתפתחים גידולי קרצינומה?

על קצה המזלג, רק כדי לסבר את האוזן נציין כי כמעט כל סוגי סרטן הרקטום וסרטן המעי הגס הם מסוג קרצינומה, יותר מ- 98 אחוז מגידולי הריאות הם קרצינומות, כשמונים אחוז מגידולי השד הם גידולים מסוג קרצינומה דוקטלית, כלומר קרצינומה שהתפתחה באחד מצינורות החלב, בעשרה עד חמישה אחוז ממקרי סרטן השד מדובר בקרצינומה לובולארית, הגידול השכיח ביותר בצורה ניכרת בערמונית הוא מסוג קרצינומה וכמעט כל המקרים של סרטן הלבלב (כ- 95 אחוז) הם קרצינומות.

זכויות חולי קרצינומה בביטוח הלאומי

הביטוח הלאומי מכיר בקושי של חולי הסרטן באשר הם ולכן מעניק להם זכויות שונות הקשורות למחלתם. כפי שניתן להבין מכל הכתוב לעיל, תחת המושג קרצינומה ניתן למצוא מגוון רחב של מחלות סרטניות, כאשר כל מקרה ומקרה נבחן לגופו. בהקשר של המוסד לביטוח לאומי, כל ההטבות הנגזרות ממצבו של המבוטח מושפעות מגובה אחוזי הנכות הנקבעים לו. בדרך כלל אדם מן המניין שתובע הכרה בנכותו, צריך להופיע בפני וועדה רפואית מטעם המוסד על מנת שניתן יהיה לבחון את מצבו הבריאותי ואת רמת התפקוד שלו.

עם זאת, במקרה של חולי סרטן נענה המוסד לביטוח לאומי לדרישתה של האגודה למלחמה בסרטן וכיום חולי סרטן יכולים לקבל הכרה באחוזי נכות מבלי שיצטרכו להתייצב בפני הוועדה הרפואית שך המוסד. לצורך כך עליהם לשלוח את הטפסים המתאימים בצירוף המסמכים הרפואיים בדבר מחלתם בלבד. חשוב להשיג את הטפסים הרלוונטיים אותם ניתן לקבל מהעובדת הסוציאלית בקופת החולים, במזכירות הרפואית של קופת החולים או מהעובדת הסוציאלית של המחלקה האונקולוגית.

קבלת קצבת שירותים מיוחדים

גמלת שירותים מיוחדים משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי למבוטחים הזקוקים לעזרת הזולת לצורך ביצוע פעולות יומיומיות כמו מעבר מישיבה לעמידה, התלבשות, רחצה וכיוצא באלה. כמו כן כיום חולים אונקולוגים המקבלים טיפולים קשים זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים, כשבדומה לקביעת אחוזי הנכות, גם במקרה הזה אין צורך כי יופיעו בפני הוועדה הרפואית. חשוב להבין כי עצם אבחון גידול מסוג קרצינומה לא מזכה את המטופל באופן אוטומטי בקצבה, כאשר הזכאות נבחנת לפי הטיפולים שמקבל המבוטח.

בין יתר הטיפולים המזכים את המבוטחים בקצבת שירותים מיוחדים ישנם טיפולים לסוגים שונים של קרצינומות כמו לדוגמה ANTHRACYCLINES, DACARBAZINE, IRINOTECAN ועוד. רשימת הטיפולים המלאה מופיעה בחוזר נכות מספר 1926 הניתן לאיתור בקלות באינטרנט.

זכויות המגיעות לחולי קרצינומה מקופות החולים השונות

קופות החולים השונות מכירות גם כן בסבלם של חולי הסרטן ומעניקות הטבות מיוחדות לחולים אלה. כך לדוגמה עבור חולי אדנוקרצינומה של הריאה מסוג NSCLC מסוג EGFR שלילי, מציעה קופת החולים מאוחדת ללקוחות מאוחדת שיא בדיקת מוטציה מסוג ALK על מנת לבחון את ההתאמה שלהם לטיפול ב- Crizotinib.

כמו כן כל קופות החולים ללא יוצאת מן הכלל מעניקות הטבות מיוחדות לחולים אונקולוגים הקשורות להוצאות בהן נאלצים החולים לעמוד, הקשורות לטיפולים השונים. בין היתר מדובר במימון הוצאות לינה בבית מלון במקרה שבו החולה נאלץ לעבור טיפולים אונקולוגים במרכז רפואי המרוחק מביתו, השתתפות בהוצאות הנסיעה לטיפולים, פטור מתשלום השתתפות עצמית או אגרות עבור טיפולים שונים ועוד.

גם במקרה הזה, חשוב ביותר להתייעץ סמוך ככול האפשר למועד קבלת האבחנה עם העובדת הסוציאלית של קופת החולים שבה מבוטח החולה על מנת שיוכל לקבל את כל המידע הרלוונטי לגבי מצבו ולהבין מה הן הזכויות המגיעות לו.

 

אולי יעניין אותך גם:

גליובלסטומה – מדריך קצר אך מקיף אודות גליובלסטומה רב-צורנית

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי