זכויות ילדים הסובלים מסרטן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

20146401_xlהטיפול בילד הסובל ממחלת הסרטן מהווה מעמסה כבדה על בני המשפחה ובמיוחד על הורי הילד, כשהדבר נכון מן הסתם בנוגע לטיפול בכל ילד הסובל מנכות על רקע ליקוי קשה.

המוסד לביטוח לאומי מכיר בעומס הטיפולי הכבד הכרוך בגידול של ילד הסובל מנכות ולכן משתתף בחלק מההוצאות הכספיות בהן צריכה לעמוד המשפחה.זאת על מנת להפוך את הגידול של הילד לקל יותר ועל מנת לאפשר לילד לנהל אורח חיים תקין ככל הניתן בחיק המשפחה והקהילה.

הגמלה שניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי בגין הטיפול בילד הנכה, משולמת החל מגיל 91 יום ועד גיל 18 וזאת בהתאם לאופי הליקוי ובהתאם למידת התלות של הילד בזולת. יש לציין כי ילדים הסובלים מליקויי שמיעה או ילדים הסובלים מתסמונת דאון, זכאים לקבלת הקצבה כבר מיום לידתם.

מי זכאי לקבלת הגמלה?

להלן כמה דוגמאות לילדים הזכאים לקבלת קצבת ילד נכה:

  • ילד הסובל מעיכוב התפתחותי חמור יהיה זכאי לקבלת גמלה החל מגיל 91 יום ועד גיל שלוש שנים.
  • ילד הזקוק לסיוע הזולת במידה רבה יותר בצורה משמעותית בהשוואה לבני גילו.
  • ילד שמפאת מחלתו זקוק לנוכחות או השגחה קבועה של הזולת.
  • ילד הסובל מליקוי מיוחד בשתי הגפיים.
  • ילד הזקוק לסיוע בתקשורת החל מגיל שלוש ואילך על רקע היעדר מוחלט של תקשורת מילולית.
  • ילד הזקוק לטיפול רפואי מיוחד (מטבע הדברים דוגמה זו רלוונטית במיוחד עבור ילדים חולי סרטן).

מה הם תנאי הזכאות?

  • הילד הזקוק לקצבה הוא ילד של מבוטח תושב ישראל.
  • הילד נמצא במדינת ישראל.
  • הילד לא מוחזק במוסד או במשפחה אומנת.
  • הילד לא מקבל קצבת ניידות, למעט מקרים מיוחדים. בין היתר מדובר במצב שבו ישנם שני ילדים נכים במשפחה (לפחות) כאשר לפחות אחד מהם מקבל קצבת ניידות או אם למשל הילד זקוק לכיסא גלגלים לצורכי ניידות והוא אכן משתמש בו.

כיצד מגישים את התביעה?

את התביעה לקבלת גמלה צריך להגיש ההורה שהילד עבורו נדרשת הקצבה נמצא עמו. במקרה שבו מדובר בילד שלא נמצא עם ההורים שלו, האפוטרופוס יגיש את התביעה או מי שמחזיק בילד בפועל. את התביעה יש להגיש לסניף הביטוח הלאומי הממוקם בסמוך למקום מגוריו של הילד באמצעות "טופס תביעת גמלה לילד נכה". את התביעה ניתן כמובן להגיש גם בדואר, באמצעות פקס וכן ניתן פשוט להשאיר את הטופס בתיבת השירות של הסניף הרלוונטי.

האם ניתן להגיש תביעה חוזרת?

ניתן בהחלט להגיש תביעה חוזרת במקרה שבו התביעה הקודמת נדחתה או במקרה שבו נקבע כי הילד זכאי לקבלת גמלה חלקית בלבד. עם זאת, ניתן להגיש את התביעה החוזרת רק אם חלפה חצי שנה מהמועד שבו התקבלה ההודעה על קבלת הגמלה החלקית או דחיית התביעה הקודמת. במקרה שבו התובע יכול להמציא אישור רפואי שיש בו כדי להעיד על החמרה במצבו הרפואי של הילד, הרי שיש באפשרותו לבקש כי ייערך דיון מחודש ללא קשר למועד שבו התקבלה ההודעה האחרונה.

תקופת הזכאות

הגמלה לילד נכה בדרך כלל משולמת החל מהחודש שבו התביעה הוגשה. עם זאת, קיימת אפשרות שבה המוסד לביטוח לאומי ישלם גמלה בצורה רטרואקטיבית, כלומר גם עבור התקופה שקדמה להגשת התביעה. זאת כמובן כל עוד המסמכים הרפואיים שצורפו לתביעה מראים כי בתקופה האמורה התקיימו התנאים הרלוונטיים המצדיקים את קבלת הגמלה.

זיכוי במס הכנסה

לפי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, ניתן להעניק לאחד מההורים של ילד נטול יכולת שתי נקודות זיכוי במס הכנסה. זה המקום לציין כי כל ילד עד גיל 18 שחלה בסרטן ונמצא במהלך הטיפולים האונקולוגיים, מוגדר כנטול יכולת. על מנת לקבל את נקודות הזיכוי יש להמציא עבור פקיד השומה אישור רשמי על גבי טופס 127 או כמובן כל מסמכים רפואיים אחרים. בנוסף לכך, לפי סעיף 44, ניתן גם לקבל זיכוי ממס אם ההוצאות היו בגין אשפוז של הילד במוסד מיוחד. שוב, כל עוד הוא מוגדר כנטול יכולת.

פעילויות האגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן משקיעה משאבים רבים בילדים חולי סרטן. בין יתר הפעילויות ניתן להזכיר את נופש המשפחות המסורתי של האגודה למלחמה בסרטן המתקיים מדי קיץ ואת פרויקט השלמת חומר נלמד לילדים חולי סרטן. האגודה מממנת בנוסף גם מחשב לילדים חולי סרטן החל מגיל תשע, מממנת בנייה ושיפוץ של מחלקות אונקולוגיות ומחלקות ילדים בבתי חולים, מממנת רכישות של מכשור רפואי חדשני המיועד לטיפול בילדים ועוד.

עמותת עזר מציון

לסיום נזכיר את עמותת עזר מציון, המסייעת בתחום הפארא רפואי לחולים ובעלי מוגבלויות. במסגרת הפעילויות הרבות שלה, מספקת העמותה תמיכה לחולי סרטן, מפעילה את המאגר הלאומי לתרומת מח עצם ומנהלת את מרכז אורנית – בית החלמה לילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם (בעיקר למטופלים של בית החולים שניידר). את המרכז הארצי של עמותת עזר מציון הממוקם בבני ברק ניתן להשיג בטלפון מספר 03-6144444

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי