נכות בשל פגיעה בכושר עבודה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אובדן כושר עבודהבשנים האחרונות עולה מספר הלוקים בסרטן על סוגיו השונים. התקדמות הטכנולוגיה הרפואית מספקת כיום טיפולים טובים יותר לחולים, אך המחלה פוגעת ביכולת התפקוד היומיומי, ובכושר העבודה.

התמודדות עם מחלת הסרטן כרוכה בתעצומות נפשיות ופיסיות רבות וחולים רבים מתמקדים בקבלת הטיפולים המתאימים ותהליכי הריפוי להם הם זקוקים. ההתמודדות מול משרדים ממשלתיים לקבלת הזכויות המגיעות בשל המחלה, נדחקת לעיתים הצידה. מאמר זה מפרט את הזכויות הטיפוליות והזכויות הכלכליות המגיעות לחולי סרטן, אותן מעניק המוסד לביטוח לאומי.

זכאות לקבלת קצבת שירותים מיוחדים

קצבה זו מיועדת לחולי סרטן הזקוקים להשגחה הנובעת מסיכון לאחרים או לעצמם, וזקוקים גם לסיוע בתפקוד היומיומי. מטרת קצבה זו היא לממן העסקת מטפל מקצועי למשך מספר שעות ביום. קביעת קצבה זו אינה קשורה לפגיעה ביכולת ההשתכרות כתוצאה מהמחלה, או להכנסות החולה.

כל חולה סרטן רשאי למעשה להגיש בקשה זו, והמוסד לביטוח לאומי קובע את זכאותו, בהתאם למבחן תלות, שתוצאותיו קובעות את מידת הסיוע לה הוא זקוק לתפקוד היומיומי הבסיסי. במרבית המקרים, חולים שעוברים טיפולים אונקולוגיים זכאים לקבלת קצבת שירותים מיוחדים.

זכאות לקבלת קצבת נכות כללית

כשמחלת הסרטן פוגעת בכושר ההשתכרות, ניתן להגיש תביעה לביטוח הלאומי לקבלת קצבת נכות כללית. הרופא המטפל ממלא טופס מיוחד של האגודה למלחמה בסרטן והביטוח הלאומי, להקלת הזכרות לקבלת הקצבה.

במקרים רבים זכאים חולי הסרטן לקצבה זמנית מלאה, מבלי להתייצב מול הוועדה הרפואית. עם סיום הטיפולים, מתקבלת החלטה על ידי הביטוח הלאומי אם להמשיך את הקצבה באופן חלקי או מלא, או להפסיקה. אם נקבע מצב בו לא קיימת אפשרות יותר לתפקד או לעבוד, ובמקביל לא נקבעת קצבת נכות, ניתן לקבל השלמת הכנסה או הבטחת הכנסה, במצב של הכנסות נמוכות.

זכאות לקבלת קצבת פגיעה בעבודה

במקרה בו חולה סרטן מספק ראיות המעידות על חשיפה לחומרים חשודים כגורמים לסרטן, או פגיעה בעבודה כתוצאה מאופי המקצוע בו הוא מועסק, הביטוח הלאומי יקבע קצבת פגיעת עבודה. קבלת קצבה זו מתאפשרת באמצעות הגשת בקשה למחלקת נפגעי עבודה בביטוח הלאומי, וגובה הקצבה נקבע בהתאם לרמת השכר שהייתה לחולה טרם האבחון, במקביל להתייחסות לאחוזי הנכות הנקבעים.

במקרה בו נקבעה הכרה בחולה כנפגע עבודה, ונקבעו אחוזי נכות, קיימת זכאות לקבלת טיפול רפואי ושיקום מקצועי. בנוסף מוענקים פיצויי אובדן כושר עבודה. אם החולה נפטר כתוצאה מהסרטן, קרובי משפחתו זכאים לקבלת הקצבה. קצבה זו גבוהה באופן משמעותי מקצבת נכות כללית, ולכן אם המחלה נובעת מהעבודה, חיוני לפנות לביטוח הלאומי.

סיוע לסובלים מנכות מורכבת – מצב זה מאפשר פנייה להליך מהיר מול המוסד לביטוח לאומי. כשחולי סרטן סובלים ממוגבלות מורכבת כגו מחלה ממארת הנובעת מטיפול אקטיבי או מצב סופני. רופא מטעם הביטוח הלאומי מחליט על הפנייה למסלול המהיר, והטיפול במצב זה מסתיים בתוך חודש.

זכאות לקבלת קצבת ניידות – זוהי קצבה המאפשרת קבלת הטבות לחולי סרטן הסובלים ממוגבלות בניידות. כל הטבה נקבעת בהתאם למצב האישי של החולה, ובדרך כלל ניתן לקבל הלוואה לרכישת רכב, או קצבה חודשית.

 

אולי יעניין אותך גם:

גליובלסטומה – מדריך קצר אך מקיף אודות גליובלסטומה רב-צורנית

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי