סרטן כמחלת מקצוע – זכויות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

12522093_xxlמחלת הסרטן היא בימינו אחת מהמחלות המפחידות ביותר, כאשר לרוב די במילה "סרטן" כדי להעביר צמרמורת בכל אחד מאיתנו.

אחד מהסיבות העיקריות לחשש מהמחלה היא העובדה שנכון לימינו וחרף ההתקדמות העצומה במדע הרפואה במהלך העשורים האחרונים, הרפואה טרם הצליחה להסביר מהן הגורמים המדויקים להופעת המחלה.זאת במיוחד לאור המגוון הרחב של הגידולים הסרטניים השונים, כפי שמוכרים בימינו.

עם זאת, במקרים בולטים וחריגים, רופאים גילו כי קיימים גורמים מסוימים, המעלים משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן, כאשר בין המוכרים ביותר ניתן למנות חשיפה לאסבסט, חומרים רדיואקטיביים, וכמובן עישון. מסיבה זו, קיימים מקרים בהם קיים קשר ישיר בין מקום עבודתו של אדם מסוים ובין התפרצות מחלת הסרטן, כאשר במקרים אלו, נשאלת השאלה מהן זכויותיו של העובד כתוצאה מכך.

סרטן כמחלת מקצוע – זכויות רפואיות

בהתאם לחוק, תושב ישראלי אשר חלה במחלת הסרטן כתוצאה ישירה מהתנאים ששררו במקום עבודתו, זכאי ליהנות מהזכויות הבאות:

  • דמי פגיעה – החולה זכאי לקבלת תשלום חד פעמי מטעם המוסד לביטוח לאומי בגין התקופה בה לא עבד כתוצאה מהתפרצות המחלה, וזאת מיום הפגיעה ועד חלוף 91 יום ממועד הפגיעה. שיעור דמי הפגיעה הוא 75% מסך שכרו החודשי של העובד, וניתנים אך בגין התקופה בה לא עבד בפועל במהלך אותם 91 יום.
  • קצבת נכות – חולה סרטן אשר מחלתו הוכרה כמחלת מקצוע, זכאי גם ליהנות מקצבת נכות מעבודה, כאשר קצבה זו תשולם החל מחלוף תקופת הזכאות לדמי פגיעה, כלומר לאחר חלוף 91 יום ממועד הפגיעה, וככל שעקב מחלתו, כושר השתכרותו של העובד נפגע באופן משמעותי.

תשלום קצבת הנכות עשוי להיעשות בתשלום חד פעמי או כקצבה חודשית, לפי הרשום להלן:

  • חולה במחלת מקצוע אשר נקבעו לו אחוזי נכות ברמה של 20% ומעלה – זכאי ליהנות מקצבה חודשית, אשר שיעורה נקבע בהתאם לשכרו החודשי של העובד בטרם פרוץ המחלה. החישוב הינו: לקיחת שכרו החודשי הממוצע של החולה – הכפלתו ב-0.75 – הכפלת התוצאה באחוזי הנכות שנקבעו לו. התוצאה היא סכום הקצבה החודשית.
  • חולה במחלת מקצוע אשר נקבעו לו אחוזי נכות ברמה של 19%-9% – זכאי ליהנות ממענק חד פעמי. החישוב הינו: שכרו החודשי הממוצע של החולה – הכפלתו ב-0.75 – הכפלת התוצאה באחוזי הנכות שנגרמו לו – הכפלה ב-43. התוצאה היא סכום המענק החד פעמי.
  • בנוסף לאמור לעיל, נפגע ממחלת מקצוע זכאי לעיתים ליהנות מתוספות כספיות שונות, ובהתאם למצבו הרפואי. ניתן לברר בנושא ישירות מול המוסד לביטוח לאומי.
  • שיקום מקצועי – במקרים בהם כתוצאה מהתפתחות מחלת המקצוע, נבצר מהחולה מלהמשיך ולעסוק במקצועו, אך יש באפשרותו לעסוק בתחום מקצועי אחר, הרי שהמוסד לביטוח לאומי מסייע במקרים מסוימים בהכשרה המקצועית, בכפוף כמובן לשיתוף פעולה מצד החולה עצמו.
  • מימון טיפול רפואי ואביזרים רפואיים – חולה במחלת מקצוע זכאי גם ליהנות מסיוע במימון טיפולים רפואיים, וכן ברכישת עזרים רפואיים נדרשים, וזאת במסגרת קופת החולים בה חבר החולה.

חשוב להדגיש בהקשר זה, כי על מנת לממש זכויות אלו, על החולה להוכיח במובהק כי הסרטן ממנו הוא סובל אכן מהווה מחלת מקצוע, ומקורו הינו בתנאי עבודתו. במקרים בהם לא ניתן לקבוע זאת באופן וודאי, או קרוב לכך, המוסד לביטוח לאומי נוטה שלא להכיר במחלה כמחלת מקצוע, ובמקרה כזה, חשוב להתייעץ עם גורמים רפואיים היכולים לספק לחולה את המסמכים הרפואיים הנדרשים, המוכיחים את זכאותו למימוש הזכויות הרפואיות שלהלן.

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי