זכויות רפואיות ילדים עם סרטן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות רפואיות ילדים עם סרטן

כאשר ילד חולה במחלה סרטן שגרת החיים נעצרת. ההורים נדרשים להתגייס במאמץ עצום למאבק במחלה, ולתמיכה אינטנסיביתזכויות רפואיות ילדים עם סרטן בילדם. בנוסף למצוקה נפשית ולחץ, ההורים חווים גם נטל כלכלי.

הביטוח הלאומי מכיר בילדים שחולים במחלת הסרטן ומקנה זכויות רפואיות וקצבאות נכות. כמו כן ניתן לקבל גם גמלת ניידות במקרים המתאימים לכך, ולהעסיק עובד זר. וכן השתתפויות של קופות החולים בטיפולים ובמימון תרופות.

אילו זכויות עומדות לילדים חולי סרטן ולהוריהם?

זכויות רפואיות

בחירת בית החולים – קופות החולים מאפשרות ומקרים רבים בחירה של בית החולים המטפל. ניתן לבקש חוות דעת רפואית שניה ממומחה חיצוני תוך תיאום עם צוות בית החולים.

סבסוד עלויות של תרופות וטפסי 17

ילדים שהם חולי סרטן פטורים מהשתתפות עצמית עבור תרופות למחלה, הם מקבלים פטור מאגרות עבור שירותים רפואיים כמו ביקור במיון, במרפאות חוץ, מכוני הדמיה, ביקורת אצל רופא, פטור על טיפולי שיניים, והחזרי נסיעות. בנוסף ניתן טופס 17 לטיפולי כימותרפיה באופן תקופתי.

תרופות למחלות סרטן נמצאות בסל הבריאות, ובמקרים מסוימים קיים גם פטור מהשתתפות עצמית. תרופות שלא מצויות בסל הבריאות אפשר לקבל באמצעות ביטוח משלים דרך קופת חולים, ביטוח בריאות פרטי, או ועדות חריגים של קופת החולים. כמו כן ניתן להיעזר בקרן מיוחדת למימון תרופות שהוקמה על ידי עמותת גדולים מהחיים, להשתתף במחקרים או בטיפולי חמלה.

טיפולים תומכים

קופות החולים מאפשרות גם טיפול נפשי ותמיכה פסיכולוגית, וטיפולים פרא רפואיים כמו דיקור.

גמלת נכות

המוסד לביטוח לאומי תומך בילדים חולי סרטן באמצעות גמלה חודשית. גובה הגמלה נקבע על פי אחוזי הנכות שנפסקו והתלות של הילד בזולת. תהליך לקבלת קצבת נכות מתחיל בהגשת בקשה מגובה במסמכים רפואיים לביטוח הלאומי.

הילד מוזמן לוועדה רפואית אשר בוחנת כיצד ההורים מתמודדים עם הטיפול בו, ועד כמה הוא זקוק לטיפול על ידי הזולת. בוחנים את מצבו של הילד ותפקודו.

הועדה מחליטה לגבי מתן הגמלה תוך 45 ימים מקבלת התביעה. ניתן לקבל תשלומים רטרואקטיביים עד שנה אחורה להגשת התביעה. קיימת אפשרות לערער על החלטת הועדה באמצעות ועדת ערר של המוסד לביטוח לאומי, או בפניה לבית הדין האזורי לענייני עבודה.

בעת אשפוז הילד בבית החולים, יש אפשרות לאשר את קבלת הגמלה גם ללא ועדה, במידה והקריטריונים לכך מתמלאים.

גמלת הנכות תשולם עד גיל 18 שנים ו- 3 חודשים. אם חלילה חלה החמרה במצבו של הילד ניתן להגיש תביעה חוזרת.

במקרה שבו המחלה עוברת את גיל 18, קצבת נכות כללית מחליפה את גמלת הילד הנכה וניתן לקבל גם קצבת שירותים מיוחדים לצורך עזרה ביום יום.

ניתן לקבל ייעוץ בכל הקשור להגשת התביעה במרכזי יד מכוונת של ביטוח לאומי.

גמלת ניידות

כאשר נקבע שהילד מוגבל בניידות ב 80% ויותר בשל המחלה, או שהוא זקוק לכיסא גלגלים, או אינו מסוגל ללכת בכוחות עצמו בגלל פגיעה בגפיים תחתונות – יקבלו ההורים גם גמלת ניידות שתכסה את הוצאות ניידות. מדובר בהטבה כספית חודשית עבור מי שמוגבל בהתניידותו. קצבת ניידות מתקבלת מגיל 3 שנים, וכדי לקבלה יש צורך לפנות לוועדה רפואית של משרד הבריאות, שקובעת ליקויים בגפיים התחתונות וצורך בכסא גלגלים. אחרי קביעת הועדה הרפואית ניתן להגיש בקשה לביטוח לאומי.

תג נכה לרכב המסיע את הילד

תג נכה לרכב יתקבל כאשר הנכות של הילד היא 60% ויותר, והוכח שתנועתו ללא רכב תפגע בבריאותו, שהוא מתקשה ללכת, נעזר בכיסא גלגלים, או מרותק לבית וזקוק להסעה צמודה.

תג הנכה ניתן על ידי משרד הרישוי עם הגשת בקשה ונספחים ובין היתר: אישורים רפואיים, העתק רישיון הרכב, העתק רישיון הנהיגה, טופס בבקשה, וכולי. כאשר קובעים אחוזי נכות לניידות אפשר לקבל פטור מתשלום אגרת רישוי לרכב בפניה למשרד הרישוי. ניתן גם מימון הסעות לטיפולים עבור מי שמטופל בכימותרפיה או הקרנות, וגם החזרים עבור נסיעה ברכב פרטי.

באמצעות התג ניתן לקבל פטורים והנחות בחניונים בבתי החולים.

העסקת עובד זר

כאשר משולמת גמלת ילד נכה יכולה המשפחה לבקש היתר להעסקת עובד זר. היתר יינתן כאשר הילד זקוק לעזרה פיזית המהווה תנאי להימצאותו בלימודים, או להשגחה בשל נכותו שמגבילה אותו.

יש לקבל היתר מרשות האוכלוסין ולצרף לבקשה מסמכים ואישורים, ובין היתר חוות דעת של רופאים על הצורך בהעסקת עובד זר.

סיוע מעובדת סוציאלית

משפחה של ילד שחלה בסרטן זכאית לסיוע של עובדת סוציאלית.

עמותות למען ילדים חולי סרטן

  • עמותת גדולים מהחיים – דואגת לשפר את מצב הילדים בבית החולים, ומיידעת את המשפחה לעניין זכויותיה וכן בנוגע להשגת תרופות.
  • האגודה למלחמה בסרטן – מפעילה אירועי תרומות, וכולי.
תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי