סרטן בשחלות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סרטן בשחלותהשחלות שייכות למערכת המין הנקבית, כאשר במצב תקין ישנן זוג שחלות הנמצאות מעל הרחם בחלל הבטן. בשחלות ניתן למצוא את הביציות הנודדות מהן אל החצוצרות ומשם הן ממשיכות ועושות את דרכן לכיוון הרחם.

ברוב בעלי החיים כל הביציות מיוצרות על ידי השחלות עוד לפני הלידה, כאשר הן נשמרות במצב לא בשל במשך שנים עד להתבגרות המינית. בגיל ההתבגרות עוברות הביציות תהליך של הבשלה ואחת ל- 28 יום (בבני אדם בלבד) ביצית אחת נפלטת מהשחלה ומתחילה לעשות את דרכה לכיוון הרחם.

כמו כן השחלות מייצרות הורמונים נשיים הנשלחים מהן לכל חלקי הגוף דרך מחזור הדם. הורמונים אלה גורמים בין היתר לשינויים הפיזיים שבהם מאופיין ההבדל בין נקבות לזכרים. במקרים נדירים בלבד המפגש בין תא הזרע לביצית מתרחש בשחלה. במקרה הזה העובר לא יתפתח בצורה תקינה ותידרש פעולה כירורגית להסרתו.

סרטן השחלות מתפתח ביותר מ- 90 אחוז מהמקרים מתאי אפיתל המצפים את השחלה, כאשר במקרים נדירים יותר הוא מתפתח מתאים התומכים בזקיקים המכילים ביציות וכן ישנם גידולים המתפתחים מתאי הביצית.

רשלנות רפואית באבחון סרטן השחלות

במקרים רבים מאוד האבחון של סרטן השחלות מתעכב ביותר, אך ברוב המקרים לא ניתן לייחס את העיכוב באבחון לרשלנות רפואית. זאת כיוון שישנו קושי לאבחן את המחלה הקשה בשלבים הראשוניים שלה שכן ההסתמנות הקלינית שלה כוללת מגוון תסמינים שאינם ספציפיים. בין היתר כוללים התסמינים דימום ווגינלי לא מוסבר, כאבים בזמן קיום יחסי מין, כאבים ברגליים, בגב, בבטן ובאגן, דחיפות ותכיפות במתן שתן, ירידה בלתי רצונית במשקל ועוד.

על מנת שניתן יהיה להוכיח כי האבחון בוצע ברשלנות, יש להוכיח כי הרופא שהיה אמון על תהליך האבחון פספס את האבחנה בשעה שכל רופא סביר אחר יכול היה לאבחן את הגידול (מבחן הרופא הסביר). בהקשר זה יש לציין כי כיום יותר משישים אחוז מהחולות בסרטן השחלות מאובחנות בשלבים מתקדמים. גידולים שמקורם בתאי הביצית לרוב מתגלים בשלב מוקדם יחסית, שכן מדובר בגידולים שנוטים לגדול במהירות גבוהה מאוד

רשלנות רפואית בטיפול בסרטן השחלות

הטיפול כולל ניתוח להסרת האיברים המעורבים (שחלה אחת או שתי שחלות, חצוצרות, רחם, אומנטום ופריטונאום אם הגידול הצליח לפלוש לחלל הבטן) וטיפולי כימותרפיה הניתנים אחרי או לפני הניתוח, בעיקר אם הגידול אובחן בשלב מתקדם יחסית. טיפול רשלני יכול לגרום לנזק רב שמקורו בטיפול אגרסיבי מדי ובנוסף עלול להינתן טיפול שגוי שלא יפריע למחלה להתקדם ולגידול להתפשט.

זכויות מטעם קופות החולים

ישנו מגוון רחב של זכויות המגיעות לחולים אונקולוגים מטעם קופות החולים כשבין היתר קופות החולים משתתפות בהוצאות הרלוונטיות לטיפולים האונקולוגיים כמו לינה בבית מלון אם המטופל צריך לנסוע לקבלת טיפול המתקיים מרחק רב מביתו. אי לכך חשוב ביותר לפנות סמוך ככול האפשר למועד קבלת האבחנה לעובדת הסוציאלית של קופת החולים שבה מבוטחת החולה על מנת ללמוד על כל הזכויות הרלוונטיות אליה.

בהקשר זה יש לציין כי ישנן גם זכויות הרלוונטיות באופן ספציפי לחולות שעתידות לעבור ניתוח לכריתת השחלות. כך למשל שירותי בריאות כללית מספקת שירות מיוחד של שמירת ביציות עבור נשים שחלו במחלה סרטנית או נשים שנמצאות בסיכון מוגבר לחלות במחלה סרטנית על רקע גנטי, שהטיפול המתאים עבורן הוא כריתת שחלות, שהינן בעלות פחות משני ילדים.

כמו כן קופות החולים השונות מממנות בדיקות סקר לאבחון מוקדם של סרטן השחלות בנשים הנמצאות בסיכון מוגבר לחלות במחלה על רקע גנטי. בנוסף לכך, לקוחות מאוחדת שיא זכאיות לעבור בדיקה גנטית לאבחון מוטציות גנטיות המגדילות את הסיכון לחלות בסרטן השחלות גם אם הן לא עומדות בקריטריונים הרלוונטיים ולא נמצאות בקבוצת סיכון לנשאות.

קצבת שירותים מיוחדים

בעבר קצבת שירותים מיוחדים הייתה משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי לחולים שנמצאו תלויים בסיוע הזולות לביצוע פעולות היומיום, כאשר על מנת שיוכלו לקבל את הקצבה נאלצו להופיע בפני וועדה רפואית ולהוכיח כי הם סובלים מפגיעה חמורה בתפקוד. כיום לעומת זאת, מכיר המוסד לביטוח לאומי בכך שישנן תרופות מסוימות הניתנות לחולים אונקולוגים, הפוגעות בתפקוד שלהם בצורה חמורה, שדי בהן בשביל לקבוע שהמטופל זכאי לקבלת לפחות חמישים אחוז מקצבת שירותים מיוחדים, גם מבלי שיתייצב בפני הוועדה הרפואית.

חלק מהטיפולים המזכים בקצבת נכות בשיעור של חמישים אחוז הם טיפולים הניתנים לנשים הסובלות מסרטן השחלות. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • ANTHRACYCLINES– זהו השם הגנרי של תרופות המשמשות לטיפול במגוון סוגים של גידולים לרבות סרטן שחלה עמיד, סרטן בלוטת התריס, סרטן השד, סרטן שלפוחית השתן, קפושי סרקומה ועוד. בין היתר התרופה נמכרת גם תחת השמות המסחריים הבאים: MYOCET, EPIRUBICIN, DOXIL, ADRIABLASTINA, DOXORUBICIN.
  • CYCLOPHOSPHAMIDS– תרופה זו משמשת לטיפול בין היתר בסרטן שחלה, סרטן שד, מיאלומה נפוצה, לימפומות, רטינובלסטומה ועוד. השם המסחרי של תרופה זו הוא ENDOXAN.
  • IFOSPHAMIDE – תרופה זו, הנמכרת תחת השם המסחרי IFOCXAN, משמשת לטיפול בגידולי ריאה, צוואר הרחם, לבלב, סרקומה, לימפומה, שחלה ועוד.
  • PLATINUM– זהו השם המסחרי של תרופה הניתנת לחולי סרטן המעי הגס שלב III גרורתי, סרטן שלפוחית השתן מתקדם, סרטן אשך גרורתי וסרטן השחלה. השמות המסחריים של התרופה הם ABIPLATIN, OXALIPLATIN, CARBOPLATIN ו- ELOXATIN.
  • TAXANES– זהו השם הגנרי של תרופות המשמשות לטיפול בסרטן שחלה גרורתי, סרטן ערמונית גרורתי, סרטן שד גרורתי ועוד. התרופה נמכרת תחת השמות המסחריים BIOTAX, EBETAXEL, DOCETAXEL, MEDIXEL ועוד.
  • TOPOTECAN– תרופה זו משמשת לטיפול בסרטן שחלה גרורתי, סרטן מעי גס גרורתי, סרטן צוואר הרחם מתקדם ועוד. התרופה נמכרת תחת השם המסחרי HYCAMTIN.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

טיפולי רפלקסולוגיה לחולות בסרטן השד במסגרת קופות החולים

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי