זכויות רפואיות לחולים בסרטן הקיבה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות רפואיות לחולים בסרטן הקיבהמחלת סרטן הקיבה בדרך כלל איננה מופיע בקרב אנשים צעירים. גברים חשופים למחלה זו יותר מנשים ובדרך כלל היא מאובחנת לא לפני העשור החמישי של החיים.

עם העליה בגיל הולכת שכיחות התחלואה בסרטן הקיבה ועולה. מי שאובחנה אצלו מחלה זו זכאי לזכויות שונות שיעזרו לו להתמודד עימה, לקבל טיפול רפואי מתאים וכן לקבל תגמולים כספיים בפרט כאשר חלה ירידה בכושר ההשתכרות.

אבחון וזכויות רפואיות נוספות

ישנם גורמים מגוונים שמגדילים את הסיכון לחלות בסרטן הקיבה. בין היתר, מדובר בגורמים גנטיים ונטייה משפחתית, עודף משקל. גם דלקות חריפות בקיבה עשויות להעלות את הסיכון. בין הזכויות הרפואיות החשובות ניתן למצוא כמובן את הזכות לאבחון.

האבחון חיוני מאין כמוהו לקביעת הדרך הנכונה לטיפול. החולה זכאי לבדיקות כגון אנדוסקופיה, בדיקה שכוללת החדר לקיבה של צינורית עם מצלמה זעירה (הבדיקה נעשית תחת טשטוש). במידת הצורך גם תילקח דגימת רקמה, ביופסיה.

חולי סרטן הקיבה זכאים מלבד הבדיקות הנדרשות לאבחון גם לזכויות במהלך הטיפול במחלה. ראשית, זכאים החולים לבקר אצל רופא מקצועי או במכונים רפואיים ללא תשלום, בתיאום עם קופות החולים.

את התרופות שהוכרו על ידי סל הבריאות לטיפול במחלה, לפחות בחלקן, יוכלו החולים לקבל ללא תשלום. תרופות שנועדו לסייע להקלה בתסמינים ניתנות בהשתתפות עצמית מקובלת. כמו כן, כחולים כרוניים, לא ידרשו החולים לשלם מעל לתקרה ידועה עבור כלל התרופות ובהתאם לסל התרופות.

סרטן הקיבה והביטוח הלאומי

כחולים אונקולוגיים רבים, גם חלק ניכר מחולי סרטן הקיבה יכולים לקבל הכרה מביטוח לאומי כנכים, בין אם באופן זמני ובין אם לצמיתות. תהליך ההכרה בנכות מצריך שליחה של מסמכים רפואיים, לרבות כאלה שעליהם יחתום הרופא המטפל. מסמכים אלה בצירוף החלטת וועדה רפואית יוכלו לאפשר לחולה לקבל מענה כספי בעל משמעות רבה.

לאחר שוועדה רפואית של ביטוח לאומי תקבע את אחוזי הנכות של החולה ניתן יהיה לממש סוגים שונים של קצבאות או תגמולים. למשל, הקצבה העיקרית עבור נכים, שנקראת קצבת נכות כללית, מאפשרת לקבל סכום המהווה חלופה למשכורת או חלופה לירידה בכושר העבודה.

קצבה זו ניתנת בדרך כלל לחולי סרטן הקיבה שאושרו כנכים ברמה של 60 אחוז ויותר. יש לציין שלעיתים גם לבעלי אחוזי נכות נמוכים יותר יינתנו קצבאות מסוימות. שיקום מקצועי, למשל, יאושר לזכאים גם בדרגת נכות של עשרים אחוזים ויותר.

במידה והחולה מתקשה לתפקד באופן משמעותי ויש צורך בעזרה של מטפל או מטפלת, ניתן לקבל קצבה לשירותים מיוחדים. כאשר מדובר בחולה בגיל הפנסיה ניתן לקבל סיוע בקצבת סיעוד, לרבות סיוע בקבלת עובדי סיעוד זרים או מטפלים ישראלים.

טיפולים ניתוחיים וזכויות נוספות

כחלק מהזכויות של החולה, יבצעו הרופאים בדיקות להערכת הגודל של הגידול בכבד וכן לבדיקת אפשרות לקיומן של גרורות. תתבצע קביעה עד כמה מדובר בסרטן מתקדם כך שניתן יהיה להעניק את הטיפול הרפואי והתרופתי הטוב והמתאים ביותר.

החולה זכאי לשקיפות מלאה בקבלת הסבר על מצבו, קבל מידע מלא בדבר התוכנית הטיפולית והחלופות השונות. על הרופאים לציין לגבי כל אפשרות טיפול מהם הסיכונים ומהם הסיכויים. בכל טיפול, למשל כאשר עולה הצורך בניתוח להסרת גידול מהקיבה, על החולה לתת הסכמה מודעת. במידה ומעוניין, יש אפשרות לדרוש ולקבל חוות דעת שניה.

לצד הזכות לטיפולים כירורגיים חשובים, כימותרפיה וכדומה, זכאי חולה בסרטן הקיבה גם להטבות כספיות והנחות. למשל, פטור ממס לבעלי נכות גבוהה. הנחה בארנונה, מים וחשמל. בנוסף, נאסר על גביית כסף מחולי סרטן המחנים את מכוניותיהם בחניון בית החולים.

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי