מיאלומה נפוצה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מיאלומה נפוצהמיאלומה נפוצה (נקראת גם מיאלומה) היא מחלה סרטנית של תאים הנוצרים במח העצם הנקראים תאי פלסמה. תפקידם של תאי הפלסמה לייצר נוגדנים, כאשר המבנה של הנוגדנים באשר הם הוא קבוע וכולל זוג שרשראות כבדות וזוג שרשראות קלות (למבדא וקאפה).

סך הכול ישנם חמישה סוגים של שרשראות כבדות, לפיהם נקבע סוג הנוגדן. הסוגים השונים מסומנים באותיות E, M, A,D ו- G ולפיכך סוגי הנוגדנים נקראים IgD, IgA, IgM, IgE ו- IgG.

במצב תקין התאים מייצרים את כל סוגי הנוגדנים בהתאם לצורכי הגוף, אך במצב של מיאלומה, נוגדן אחד מיוצר בכמות מוגזמת ולא פרופורציונאלית. הנוגדן הספציפי המיוצר בכמות עודפת נקרא נוגדן מונוקלונלי או נוגדן חד שבטי כשב- 65 אחוז מהחולים מדובר בנוגדן מסוג IgG ובהתאם המחלה נקראת מיאלומה IgG. עם זאת, במקרים רבים מדובר ב- IgA ואילו במקרים חריגים מדובר בסוגים האחרים.

במקרים רבים ניתן לאבחן גם יצירה של שרשרת קלה מסוג אחד בצורה מוגזמת ובמקרים נדירים ניתן לזהות הפרשה מוגזמת של שרשרת קלה מסוג אחד ללא הפרשה מוגזמת של נוגדן מסוים.

מה הם התסמינים של מיאלומה?

תסמיני המחלה מגוונים ביותר כשבאופן כללי המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי מבחינה קלינית בצורה שונה במטופלים שונים. במקרים רבים מאוד מפרישים התאים הסרטניים חומרים שונים הגורמים לדיכוי הפעולה של האוסטאובלסטים (תאים בוני עצם) ולהגברת הפעולה של האוסטאוקלסטים (תאים מפרקי עצם).

כתוצאה מכך עשויים להופיע נגעים ליטיים, כלומר אזורים מסוימים ברקמת העצם שבהם העצם דלילה וחלשה מאוד. במקרה הזה לא זו בלבד שהחולה נמצא בסיכון מוגבר לשברים ספונטניים אלא שההידלדלות של העצם עלולה לגרום לכאבים חמורים מאוד.

כמו כן חולים רבים סובלים מאנמיה הבאה לידי ביטוי בחולשה, חיוורון, עייפות כרונית, אי סבילות למאמץ, אי סבילות לקור, קשיי נשימה, כיחלון ועוד תסמינים רבים ומגוונים. האנמיה מתפתחת כתוצאה מדיכוי היצירה של תאי הדם האדומים על רקע ההשתלטות של תאי הפלזמה הסרטניים על מח העצם.

מעבר לכך, הכמות העודפת של הנוגדנים המיוצרים במח העצם עלולה לגרום לפגיעה בכליות ולהעלות את הצמיגות של הדם, מה שעשוי להוביל להאטה בזרימת הדם. תסמינים נוספים כוללים ירידה ברמת היעילות של מערכת החיסון, עצירות, התייבשות, בלבול, חולשה ועייפות כתוצאה מעלייה ברמת הסידן בדם שמקורה בשחרור של סידן מהעצמות הפגועות לדם ועוד.

האם ניתן להחלים מהמחלה?

מיאלומה היא מחלה חשוכת מרפא, אך הודות לטיפולים חדישים שחלקם כלולים בסל הבריאות, תוחלת החיים של החולים נמצאת בעלייה מתמדת. במילים אחרות ניתן לכתוב כי נכון להיום במקרים רבים מאוד ניתן להגדיר את המיאלומה כמחלה כרונית, שכן למרות שהיא לא תגרום בהכרח למותו של החולה, יהיה עליו להימצא בטיפולים באופן קבוע. מעבר לזה, ברוב המוחלט של המקרים, גם אם יעלה בידי הרופאים להגיע להפוגה מלאה, בשלב מסוים המחלה תחזור ותתפתח.

נכון להיום הטיפולים הניתנים לחולים כוללים ארבעה רבדים: טיפול בסיבוכים, טיפול תרופתי במחלה, השתלת מח עצם וטיפול תומך להקלה על התסמינים.

מיאלומה כמחלת מקצוע

נכון להיום האטיולוגיה של מיאלומה נפוצה עדיין לא ידועה. לפי הסברה הרווחת המחלה מתפתחת בדרך כלל ממצב טרום ממאיר המתפתח למצב של מיאלומה רדומה ואילו רק בשלב השלישי המחלה הופכת לתסמינית. שינויים בסביבה המקומית של תאי הפלסמה ושינויים גנטיים רב שלביים בתאים, גורמים לתאים הטרום הממאירים לעבור למצב הממאיר.

בין הגורמים המוצעים כמעלים את הסיכוי להתפתחות המחלה ניתן למצוא חשיפה לחומרי הדברה שונים, חשיפה לסוגים שונים של מתכות בעבודות הקשורות לתעשיית המתכות וחשיפה לקרינה מייננת (בקרב ניצולי הירושימה ונגסקי למשל, ניתן למצוא שכיחות גבוהה מאוד של המחלה).

לאור זאת, ייתכן מאוד שבמקרים מסוימים ניתן יהיה להוכיח כי המחלה התפתחה כתוצאה מתנאי העבודה של החלה ומהחשיפה המתמשכת לקרינה או לחומרים מסוימים במסגרת תנאי העבודה. על קצה המזלג נציין כי בתביעה המפורסמת שהגישו צוללנים שחלו במחלות סרטניות שונות, שזכתה לכינוי "תביעת הצוללנים", אחד מהתובעים חלה במיאלומה נפוצה (בסופו של דבר התביעה נדחתה).

חולה מיאלומה שמחלתו הוגדרה כמחלת מקצוע יהיה זכאי לקבלת דמי פגיעה המהווים פיצוי על אובדן ההכנסות בתנאי שלא יהיה מסוגל לעבוד בעבודה מתאימה אחרת או בעבודתו. בנוסף לכך יהיה זכאי לטיפולים רפואיים חינם ולא אחת מכירים בנפגעי עבודה כזכאים לקבלת גמלת נכות מעבודה. זאת כמובן אם נותרה נכות בעקבות הפגיעה.

קצבת שירותים מיוחדים

ישנם מספר טיפולים המזכים את החולים הזקוקים להם בזכאות לקבלת קצבת נכות בשיעור של 50% מבלי שיצטרכו להתייצב בפני הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. בין היתר מדובר בטיפול ספציפי הניתן במקרים מסוימים לחולי מיאלומה נפוצה. הכוונה היא לתרופה הנקראת CYCLOPHOSPHAMIDES (שם גנרי) ונמכרת תחת השם ENDOXAN.

אמ"ן – דואגים לזכויות של חולי מיאלומה

בשנת 2005 הוקמה בישראל עמותת אמ"ן – אגודה למיאלומה נפוצה, ארגון חולים ייחודי הפועל בשיתוף פעולה עם מגוון רחב מאוד של אנשי מקצוע מתחומים שונים לטובת קידום עניינם של החולים במחלה. בין היתר העמותה שמה לה למטרה להבטיח למתמודדים עם המחלה תמיכה, לעורר מודעות למחלה, לעודד מחקרים בנושא ולהבטיח נגישות לתרופות, למידע ולדרכי הטיפול החדשניות ביותר והיעילות ביותר.

העמותה מקיימת באופן קבוע מפגשים, אירועים וכנסים וכן מסייעת בניהול המאבקים הרלוונטיים לחברי העמותה. בנוסף לכך, מרכזת העמותה את כל הגורמים המעוניינים לסייע לחולים. כך לדוגמה חולים הזקוקים לסיוע בהשגת הטבות מס עבורם ועבור בני משפחותיהם, מוזמנים ליצור קשר עם משרד רואה חשבון דרורי ושות', המסייע לחולים בהתנדבות כתרומה לקהילה (09-9554084). ניתן ליצור קשר עם האגודה בטלפון מספר 052-2262326.

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי