זכויות מטופלים בכימותרפיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זכויות המטופלים בכימותרפיהטיפול כימותרפי הוא טיפול הפוגע לא רק בתאים סרטניים בגוף אלא גם בתאים בריאים. הוא מחליש את מערכות הגוף, גורם לירידה במשקל ולתופעות לוואי קשות שמקשות מאוד על אדם שעובר טיפול זה להמשיך בשגרת חייו.

בעקבות זאת זכאים המטופלים בכימותרפיה לזכויות מיוחדות לתקופה לא פשוטה זו.

הטבות והנחות הנגזרים מאחוזי הנכות הרפואית

למטופלים בכימותרפיה נקבעת לרוב נכות רפואית של 100% לפחות לתקופה זו. בעקבות זאת מגיעות להם הטבות כמו הנחה בארנונה בשיעור של עד 40%, פטור ממס במשיכת קופת גמל לפני הזמן וגם פטור ממס הכנסה לתקופה זו. בכל מקרה יש לבדוק את ההטבות המגיעות על פי אחוזי הנכות הרפואית שנקבעו. הטבות אלה מגיעות ללא קשר לקבלת קצבת נכות.

קצבת נכות

מטופלים שנקבעה להם נכות כללית ויכולת ההשתכרות שלהם נפגעה בעקבות הטיפול יכולים להיות זכאים לקצבת נכות מביטוח לאומי. לשם כך יש להגיש תביעה לקצבת נכות ולצרף את כל המסמכים המעידים על מצבכם הרפואי. אם יש בעיות רפואיות מלבד הסרטן צרפו מסמכים גם להן.

לאחר ועדה רפואית יקבעו אחוזי הנכות ואחוזי אובדן כושר עבודה שמהם נגזרת הקצבה. חולי סרטן ומטופלי כימותרפיה יכולים להגיש את התביעה במסלול המהיר המאפשר טיפול בתביעה תוך 30 יום ממועד הגשתה.

קצבת שירותים מיוחדת

קצבת שירותים מיוחדת עשויה להינתן למטופלי כימותרפיה מגיל 18 עד גיל הפרישה. לרוב נקבעת זכאות בשיעור של כ- 50%. את קצבת השירותים יכולים מטופלי הכימותרפיה לקבל מבלי להתייצב בפני ועדה רפואית אלא על סמך הגשת מסמכים רפואיים בלבד.

הטפסים אותם יש למלא צריך לכלול את טופס הפניה לביטוח לאומי, הערכת מצב החולה לגבי זכאות לקצבת שירותים מיוחדים וכל המסמכים הרפואיים. הקצבה נקבעת לפי רמת התפקוד ומידת התלות באחר לביצוע פעולות יומיומיות. כשמדובר על חולה הנמצא בהוספיס נקבעת קצבה בגובה 188%, נכון ל- 2017: 4,116 שקלים.

גמלת סיעוד

גמלה זו מיועדת למגיעים לגיל פרישה. כמו בקצבת שירותים מיוחדת, גם קצבה זו ניתן לקבל מבלי להתייצב בפני ועדה רפואית אלא על סמך מסמכים רפואיים וטפסים שמולאו על ידי רופא. גובה גמלת הסיעוד נחלק לשלוש רמות- רמה א', רמה ב' ורמה ג' בהתאם למבחן התלות שנערך למבקש הגמלה. רמה א' היא גמלה של 91% שמשמעה 9.75 שעות טיפול שבועיות, רמה ב'- 16 שעות שבועיות ורמה ג'- 18 שעות שבועיות.

גמלת ילד נכה

כאשר המטופל בכימותרפיה הוא ילד מגיל הלידה עד גיל 18 ו- 3 חודשים זכאים ההורים לגמלת ילד נכה. מדובר על גמלה בגובה של 188% בכל תקופת הטיפולים וגם חודש לאחר סיומה. לאחר מכן ניתנת למשך חמישה חודשים גמלה בגובה 100%.

אם מעבר לחודש לאחר סיום הטיפולים הילד נותר תלוי לחלוטין בסביבתו מסיבה כלשהי תינתן עדיין גמלה בגובה של 188%. גמלה בגובה 100% תמשיך מעבר לחמישה חודשים מסיום הטיפול במקרה שהילד סובל ממחלה קשה הנובעת מנזק שגרמו הטיפולים.

הזכאים לגמלת ילד נכה זכאים להטבות נוספות כמו פטורים בתשלום לקופת החולים ועוד. ניתן לקבוע את הזכאות לגמלה על סמך הגשת מסמכים רפואיים ללא צורך שילד יתייצב בפני ועדה רפואית.

ימי מחלה לבני משפחה

בן או בת הזוג של מטופל בכימותרפיה זכאים ל- 60 ימי היעדרות בשנה עקב מחלת בן או בת זוגם. כאשר מדובר על ילד חולה זכאים כל אחד ל- 90 ימי היעדרות בשנה. כאשר מדובר על הורה יחיד המטפל בילד ניתן להיעדר עד 110 ימים בשנה.

הטבות נוספות

בנוסף ישנן הטבות נוספות אך משמעותיות כמו מימון להסעות לטיפולים ע"י קופות החולים, פטור מתשלום חניה בביה"ח ממשלתיים, סיוע כלכלי מטעם האגודה במלחמה בסרטן, סיוע ברכישת פאה, מימון טיפולי שיניים לאלה ששיניהם נפגעו כתוצאה מהטיפול ועוד.

תוכן עניינים
Picture of עומר בר לב
עומר בר לב

מתמחה בתחום מעל 15 שנה. וממייסדי האתר iscort

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב!

חייגו עכשיו או השאירו לנו את הפרטים שלכם ונסייע לכם בהקדם האפשרי